Promotion

Udhëtoni drejt Antalias

Publikuar nga

TIA në 30 Mars 2023

Përmbajtja

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Turqia është një komb i mrekullueshëm ku ndikimet e Azisë, Evropës dhe Lindjes së Mesme janë të përziera në mënyrë unike me ato të kontinenteve dhe kulturave të tjera. Eksploroni këtë destinacion turistik duke shijuar kënaqësitë e pashembullta turke! Turqia është një vend i veçantë me një histori të gjatë, disa nga kuzhinat më të mira në botë që janë përcjellë ndër breza, mikpritja ekstravagante, qindra plazhe të paprekura dhe ndoshta me punëtorët më të trajnuar në botë.


Çfarë e bën speciale Antalian?

 

Hiking

Nga Fethiye në Antalia, kjo rrugë e shënuar mirë në këmbë është 540 kilometra (336 mi) e gjatë dhe kërkon rreth 29 ditë për t'u përfunduar. Përgjatë bregut, përveç pamjeve mahnitëse, ka 25 vende historike që datojnë nga Perandoria Likiane.


Rrënojat antike buzë plazhit

Çıralı, një plazh i bukur dhe jo turistik, është i rrethuar nga male të gjelbra dhe ujëra blu të lehta. Është gjithashtu këtu që ndodhet qyteti i lashtë Lycian i Olimpos, ecni mes rrënojave pas një dite të shtrirë në plazh.


Hotele të mahnitshme

Ndërsa vendpushimet e mëdha shfrytëzojnë maksimumin e bregdetit vendas, hotelet më të vegjël ofrojnë një opsion më të thjeshtë për akomodim, të vendosur tërësisht brenda natyrës. Nga shtëpizat malore te hotelet buzë plazhit, hotelet të Antalias nuk zhgënjejnë kurrë.


Mrekullitë natyrore

Ujëvarat e Dudenit janë zhvilluar në një destinacion legjitim turistik në vetvete. Ujëvara e poshtme bie menjëherë në Detin Mesdhe dhe shihet më së miri nga një ekskursion me varkë, ndërsa ujëvara e sipërme ndodhet në një park në verilindje të Antalias dhe zbret në një luginë të rrethuar nga flora dhe fauna e mbresëlënëse.


Ushqim i mahnitshëm

Antalia ka pjata tradicionale individuale dhe shumë produkte të freskëta. Sigurohuni që të merrni trajtimin e plotë të mëngjesit turk dhe të provoni patjetër peshk dhe meze të pjekur në skarë (mundësisht me pamje nga deti).

Publikuar nga

TIA në 30 Mars 2023

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Publikimet
më të fundit

Më poshtë do të gjeni një përmbledhje të njoftimeve për shtyp dhe publikimeve tona më të fundit të publikuara që shërbejnë për të informuar publikun në mënyrën më të saktë dhe transparente.

Fluturoni me mendje të qetë

Shijoni fluturimin tuaj dhe zbuloni ofertat dhe promocionet më të fundit nga partnerët tanë.

Gulliv Air

Fluturoni nga Tirana në Sofje me Gulliv Air. Duke filluar nga 62 Euro.

Mësoni më shumë

Air Albania

Ne ju sjellim më afër destinacioneve më të dashura të Evropës.

Mësoni më shumë

Regjistrohu në buletinin tonë

Ofertat e zgjedhura për pushime, frymëzimin dhe këshillat më të fundit të udhëtimit, direkt në kutinë tuaj hyrëse.