Publikime

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës: Flynas nis shërbimin e fluturimit midis Tiranës dhe Riadit

Publikuar nga

TIA në 14 Qershor 2021

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

14 qershor 2021, Tiranë (Shqipëri) - Kompania ajrore me kosto të ulët e Arabisë Saudite flynas fillon fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës. Duke filluar nga sot, e hënë, 14 qershor 2021, flynas nis fluturimin e parë midis Tiranës dhe Riadit. Fluturimet do të operojnë me kryeqytetin e Arabisë Saudite tre herë në javë, duke vendosur një Airbus A320. Me rastin e fluturimit përurues, avioni i linjës ajrore saudite u mirëprit në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës me një përshëndetje uji.

 

 

Shefi i Përgjithshëm Ekzekutiv i Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës Dr. Constantin von Alvensleben tha: “Ky fluturim i ri është një lajm i shkëlqyeshëm për të dy vendet, sepse do të rrisë turizmin dhe do të forcojë lidhjet ekonomike për pasagjerët e biznesit. Aeroporti është më jetësor këto ditë dhe ky është një hap shpresëdhënës për një përparim të ri për të gjithë udhëtarët dhe Shqipërinë gjithashtu".

 

 

Avioni u nis nga Riadh në 15:55 pasdite (ora lokale) dhe arriti në Tiranë në 19:55 pasdite (me kohë lokale) me një kohëzgjatje prej 5 orësh. Fluturimi u mirëprit në mbërritje nga një ceremoni simbolike përshëndetjeje nga përfaqësues të Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës, Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, kompanisë ajrore flynas, si dhe në praninë e Ambasadorit Shqiptar në Riad Z. Sami Shiba dhe të Ngarkuarit me Punë i Mbretërisë së Arabisë Saudite në Tiranë Z. Mohammed Rashid A. Alhedaithy.

 

 

Duke komentuar mbi fillimin e fluturimeve Z. Stefan Magiera, Shefi Komercial i flynas tha se "Ne jemi të kënaqur të fillojmë fluturimin e parë direkt me qytetin e Tiranës, duke filluar nga Riyadh sot më 14 Qershor. Besojmë se Tirana do të bëhet një destinacion i preferuar për turistët nga Arabia Saudite duke ditur se nuk ka vizë për sauditët për të vizituar Shqipërinë. Ne vlerësojmë përpjekjet dhe bashkëpunimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës me flynas në arritjen e qëllimeve të përbashkëta për këtë destinacion dhe për vazhdimin e hapjes ndaj turizmit”.

 

 

"Shëndeti dhe siguria e turistëve dhe qytetarëve shqiptarë kanë qenë gjithmonë thelbësor dhe ifillimi i industrisë së turizmit është vetëm në sajë të masave të duhura të marra nga qeveria dhe vullnetit të të gjithë neve për të rritur turizmin dhe për ta bërë Shqipërinë ashtu siç është, të hapur dhe një vend të mrekullueshëm mikpritës. Ne i urojmë flynas shumë sukses në këtë rrugë të re "tha Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, z. Adrian Kamenica.

 

 

Tri fluturime javore për në Riad

Që nga sot, flynas ofron tre frekuenca javore që lidhin Tiranën dhe Riadin. Avioni niset nga Riadi në orën 15:45 të hënën, të mërkurën dhe të premten dhe arrin në Shqipëri në orën 19:55 Fluturimi i kthimit largohet nga Tirana në 20:45 dhe zbret në Riad në 02:30. Avion Airbus A320.

 

Rreth flynas

Themeluar në vitin 2007, flynas është Transportuesi kombëtar Saudit dhe linja ajrore kryesore me kosto të ulët në Lindjen e Mesme me një flotë prej 30 Airbus A320 Aircraft, duke operuar mbi 1,100 fluturime në javë në më shumë se 70 destinacione të brendshme dhe ndërkombëtare. Që nga fillimi i tij, flynas ka transportuar me sukses më shumë se 38 milion pasagjerë nga bazat e saj në Riad, Jeddah, Dammam dhe Abha. Ofertat me vlerë të lartë të flynas, performanca në kohë dhe shërbimi superior ndaj klientit, bënë që flynas të fitojë çmimin për Linjën Kryesore të Kostove të Ulëta në Lindjen e Mesme nga World Travel Awards 2015, 2016, 2017 dhe 2018, si dhe SkytraxAward, çmim prestigjioz për Koston më të Mirë të Ulët të Lindjes së Mesme Linja ajrore në 2017.

 

Për më shumë informacion, vizitoni www.flynas.com

 

Publikuar nga

TIA në 14 Qershor 2021

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Fluturoni me mendje të qetë

Shijoni fluturimin tuaj dhe zbuloni ofertat dhe promocionet më të fundit nga partnerët tanë.

Rent Point Albania

Super çmime për makina me qera! Shijoni udhëtimin tuaj në maksimum.

Mësoni më shumë

Air Albania

Ne ju sjellim më afër destinacioneve më të dashura të Evropës.

Mësoni më shumë

Regjistrohu në buletinin tonë

Ofertat e zgjedhura për pushime, frymëzimin dhe këshillat më të fundit të udhëtimit, direkt në kutinë tuaj hyrëse.