Publikime

Flydubai fillon fluturimet në Tiranë

Publikuar nga

TIA në 06 Prill 2021

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

28 Mars 2021, Tiranë (Shqipëri) – Linja ajrore me bazë në Dubai, flydubai, u ul sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës (TIA) duke shënuar fillimin e një shërbimi pa ndërprerje nga Dubai për në kryeqytetin shqiptar.

 

Avioni u nis nga Dubai International (DXB) në 09:44, në orë lokale dhe arriti në Tiranë në 13:35 në orë lokale. Fluturimi u mirëprit në mbërritje me një përshëndetje ceremoniale me ujë dhe nga përfaqësues të Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës si dhe Ministri Shqiptar i Turizmit dhe Mjedisit, Z. Blendi Klosi.

 

flydubai do të shërbejë këtë itinerar me dy fluturime në javë, të enjteve dhe të dielave dhe do të operojë me një avion të gjeneratës së ardhshme Boeing 737-800. Me prezantimin e këtij shërbimi dy herë në javë, flydubai është linja e parë ajrore që ofron lidhje ajrore ndërkombëtare pa ndërprerje nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Shqipëri.

 

Gjatë ceremonisë, Shefi i Operacioneve të Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës z. Volker Wendefeuer deklaroi: “Ne kemi punuar intensivisht për këtë itinerar dhe jemi të lumtur që lidhim dy vende me potencial të madh për rritje në sektorët ekonomikë dhe të turizmit. I uroj flydubai një fillim të shkëlqyeshëm këtu dhe shumë suksese për të gjitha palët që janë përfshirë në përfundimin e këtij projekti të mrekullueshëm”.

 

“Eshtë një kapitull i ri për aeroportin shqiptar që shënohet me këtë fluturim të parë të drejtpërdrejtë nga Dubai. Eshtë një ngjarje shumë e rëndësishme sepse në këto kohë pandemie kemi nevojë për tregje të reja. Frekuenca e fluturimeve flydubai pritet të rritet në muajt e ardhshëm dhe duke qenë se Dubai përfaqëson një pikë shumë të rëndësishme të marrëdhënieve të turizmit shqiptar me botën arabe dhe aziatike, komunikimi me turistët e këtij tregu të rëndësishëm për ne, do të zhvillojë më tej turizmin në Shqipëri” tha Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Z. Blendi Klosi.

 

Duke komentuar fillimin e fluturimeve, Ghaith Al Ghaith, Shefi Ekzekutiv i flydubai, tha: “Ne jemi të kënaqur që jemi linja e parë ajrore me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe që operon fluturime të drejtpërdrejta midis Dubait dhe Tiranës. Shpresojmë që këto linja ajrore të drejtpërdrejta të mbështesin tregtinë dhe turizmin midis dy vendeve në të ardhmen, pasi kufizimet e udhëtimit fillojnë të lehtësohen. Ne shpresojmë që të shohim kërkesën të rritet në këtë itinerar dhe të rrisim frekuencën e fluturimeve tona”.

 

Emirates do ta kodojë në këtë rrugë duke u ofruar udhëtarëve më shumë lidhje pa ndërprerje përmes qendrës ndërkombëtare të aviacionit të Dubait në 155 destinacione midis dy rrjeteve Emirates dhe flydubai duke përfshirë Australinë, Kinën, Oqeanin Indian, Japoninë dhe Azinë Jugore.

 

Tarifat dhe orari i fluturimeve

 

Fluturimet nga Terminali 3, Dubai International (DXB) për në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës (TIA) do të operojnë të Enjten dhe të Dielën.

Tarifat e Klasës së Biznesit të Kthimit nga TIA në DXB fillojnë nga 1,800 EUR dhe Tarifat e Klasit Ekonomik fillojnë nga 420 EUR.

Për orarin e plotë dhe çmimet, ju lutemi vizitoni: https://www.flydubai.com

Fluturimet mund të rezervohen nga faqja e internetit të flydubai (flydubai.com), aplikacioni zyrtar i flydubai, Qendra e Thirrjeve në Dubai në (+971) 600 54 44 45, dyqanet e udhëtimit flydubai ose përmes partnerëve tanë të udhëtimit.

 

Rreth flydubai

 

Nga baza e saj në Dubai, flydubai ka krijuar një rrjet me më shumë se 70 destinacione të shërbyer nga një flotë prej 51 avionësh. Që nga fillimi i operacioneve në qershor 2009, flydubai është angazhuar për heqjen e pengesave për të udhëtuar, krijimin e flukseve të lira të tregtisë dhe turizmit dhe rritjen e lidhjes midis kulturave të ndryshme në të gjithë rrjetin e saj gjithnjë në zgjerim.

 

flydubai ka shënuar udhëtimin e tij me një numër piketash:

 

• Një rrjet në zgjerim: Krijuar një rrjet me më shumë se 70 destinacione në 46 vende në të gjithë Afrikën, Azinë Qendrore, Kaukazin, Evropën Qendrore dhe Jug-Lindore, GCC dhe Lindjen e Mesme dhe Nënkontinentin Indian.

 

• Shërbimi i tregjeve të pakonkuruara: Hapën më shumë se 40 rrugë të reja që nuk kishin më parë lidhje ajrore të drejtpërdrejta me Dubai ose nuk ishin shërbyer nga një transportues kombëtar i Emirateve të Bashkuara Arabe nga Dubai.

 

• Një tip flotash e vetme efikase: Operon një tip të vetëm flote prej 51 avionësh Boeing 737 dhe përfshin: 37 avionë të gjeneratës së ardhshme Boeing 737-800, 11 Boeing 737 MAX 8 dhe 3 avionë Boeing 737 MAX 9.

 

• Përmirësimi i lidhjes: Transportoi më shumë se 75 milion pasagjerë që kur filloi operacionet në 2009.

 

Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni Dhomen e lajmeve flydubai.

Publikuar nga

TIA në 06 Prill 2021

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Fluturoni me mendje të qetë

Shijoni fluturimin tuaj dhe zbuloni ofertat dhe promocionet më të fundit nga partnerët tanë.

Rent Point Albania

Super çmime për makina me qera! Shijoni udhëtimin tuaj në maksimum.

Mësoni më shumë

Air Albania

Ne ju sjellim më afër destinacioneve më të dashura të Evropës.

Mësoni më shumë

Regjistrohu në buletinin tonë

Ofertat e zgjedhura për pushime, frymëzimin dhe këshillat më të fundit të udhëtimit, direkt në kutinë tuaj hyrëse.