Promotion

VOYAGE A, NICE!

Publikuar nga

TIA në 27 Gusht 2022

Përmbajtja

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Një nga atraksionet turistike më të njohura në Francë është Nice. Ka pamje mahnitëse, ushqim të shijshëm, arkitekturë mbresëlënëse dhe një histori të gjatë. Prandaj, është e lehtë të shihet pse vizitorët nga e gjithë bota grumbullohen në këtë vend të mrekullueshëm, në Rivierën Franceze. Nice është mjaft e aksesueshme falë pozicionit të saj të mrekullueshëm në zemër të Evropës dhe afërsisë me një aeroport ndërkombëtar. Për më tepër, ai ofron një larmi të jashtëzakonshme aktivitetesh dhe pamjesh. Rrjedhimisht, këtu janë tre arsye për të vizituar Nice, nëse jeni duke menduar Francën si destinacion për pushimet e juaja.


Bregdeti

Bregu i famshëm i detit në Nicë është një nga atraksionet kryesore për turistët. Fotografitë e Promenade des Anglais janë nga një kartolinë në vitrinat e dyqaneve, me detin blu, plazhin e bardhë dhe trotuarin e veshur me palma që krijojnë një atmosferë magjike. Një shtrirje prej katër miljesh e rrugëve ujore në Nicë janë jashtëzakonisht të qarta. Shëtitorja që shikon nga ato dete është e veshur me ndërtesa të rikonstruktuara që në shekullin e 19-të dhe të 20-të. Mënyra më e mirë për të parë këtë zonë të qytetit është në këmbë, dhe ju mund të regjistroheni për një shëtitje të mrekullueshme ku mund të shijoni pamjet dhe të zbuloni gjithçka rreth historisë së këtij vendi magjik.


Ushqimi dhe Pija

Franca ka qenë gjithmonë e njohur për zgjedhiet e guximshme të kuzhinës dhe pijeve, qyteti I Nice nuk bën përjashtim. Qyteti i Vjetër është vendi ku mund të merrni ushqimet dhe pijet më origjinale nga specialitetet e ndryshme rajonale të qytetit. Përfitoni nga mostrat falas të ushqimit klasik si Socca, një vakt popullor në rrugë që përbëhet nga një petull e hollë, me kore dhe qiqra e cila përbëhet nga një mbushje e butë. Ose, provoni një Pissaladiere, një pjatë si pica e bërë me brumë buke, e mbushur me açuge dhe qepë të ëmbla.


Vendet Historike dhe Arkitektura

Arkitektura e Nicës është e mbreslënëse, qyteti është shtëpia e shumë atraksioneve të mahnitshme. Vizitoni kishën e njohur dhe gotike të Notre Dame e cila do të qëndroje në memorien tuaj për nje kohë të gjatë, e cila është një nga kishat më te vjetra në Francë e ndërtuar në 1868. Mos harroni të shikoni Le Jardin Botanique, një kopsht I cili ofron shumë më shumë sesa thjeshtë bukuri. Monumenti është ndërtuar në vitin 1983 dhe ofron informacione për bimët e të gjitha kontinenteve. Ka një sipërfaqe prej 3.5 hektarësh, ka një muze në sipërfaqe të hapur dhe ka mbi 3000 lloje të ndryshme bimë. Është një atraksion për tu vizituar. Sigurohuni që të vizitoni sheshin Massena nëse ju pëlqen kultura evropiane e kafeneve, një shesh i mrekullueshëm me një shatërvan madhështor në mesin e tij. Këtu mund të gjeni artistë në rrugë, kafene dhe plot aktivitete për tu mos humbur.


Shijoni Nice, Bukurinë e Francës

Për çfarë po prisni ende? Xhevahiri i mrekullueshëm i Rivierës Franceze i Nicës ka gjithçka që mund të dëshironi. Pamje të oqeanit, arkitekturë elegante, verëra të nivelit të lartë, ushqim të këndshëm, mot fantastik - i ka të gjitha. Ajo gjithashtu ka një histori magjepsëse.

Nice, një qytet në Bregun e mrekullueshëm të Côte d'Azur që ofron kohë të lirë dhe aventurë, me të vërtetë i ka të gjitha.

Publikuar nga

TIA në 27 Gusht 2022

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Fluturoni me mendje të qetë

Shijoni fluturimin tuaj dhe zbuloni ofertat dhe promocionet më të fundit nga partnerët tanë.

Gulliv Air

Fluturoni nga Tirana në Sofje me Gulliv Air. Duke filluar nga 62 Euro.

Mësoni më shumë

Air Albania

Ne ju sjellim më afër destinacioneve më të dashura të Evropës.

Mësoni më shumë

Regjistrohu në buletinin tonë

Ofertat e zgjedhura për pushime, frymëzimin dhe këshillat më të fundit të udhëtimit, direkt në kutinë tuaj hyrëse.